[] γνωριζετε οτι - savoir en grec
Πήγασος, ο δικτυακός  τόπος του Ελληνικού Σχολείου Λιέγης
προηγούμενη σελίδαPégase, le site de l'école hellénique de Liège η γνώμη σας - votre avis

Αυτή η σελίδα θα ανανεώνεται συνεχώς

Γνωρίζετε ότι...;
  • Μερικές χελώνες ζουν πάνω από 150 χρόνια
  • Το πιο αχόρταγο ζώο είναι ο τυφλοπόντικας. Αν μείνει δύο μέρες νηστικός,ψοφάει. Αντίθετα ,η αράχνη μπορεί να ζήσει έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς τροφή.
  • Υπολόγισαν ότι η μέλισσα,για να κατασκευάσει μια κυψέλη,παίρνει υλικό από 6.000 άνθη. Επίσης,μέσα σε μια μέρα μπορεί μια μέλισσα μα επισκεφτεί 120.000 άνθη.
  • Τα μάτια της κουκουβάγιας δεν κινούνται,γι' αυτό όταν θέλει να δει προς τα πλάγια,γυρίζει ολόκληρο το κεφάλι της.
  • Σ ' όλο τον κόσμο μιλούνται 2.796 γλώσσες.
  • Τα μέλη της φυλής Καρίμπ της Ν.Αμερικής έχουν δυο γλώσσες: άλλη για τους άνδρες κι άλλη για τις γυναίκες.Και ενώ οι γυναίκες καταλαβαίνουν τη γλώσσα των ανδρών,λίγοι άνδρες μπορούν να καταλάβουν τις γυναίκες τους.
  • Η Φιλανδία λέγεται και χώρα των λιμνών και των νησιών. Έχει πάνω από 50.000 λίμνες και 70.000 μικρά και μεγάλα νησιά.
  • Το πρώτο φρούτο που καλλιέργησε ο άνθρωπος είναι το σταφύλι.
  • Οι καμήλες μπορούν να ξεδιψάσουν καλύτερα με θαλλασινό νερό. Σχεδόν κανένα άλλο ζώο δεν μπορεί να πιει θαλασσινό νερό. Αν ο άνθρωπος πιει,η δίψα που θα αισθανθεί μετά,θα είναι πολύ μεγαλύτερη.
  • Το λιοντάρι και η τίγρη έχουν τόσο σκληρή γλώσσα, που με το γλείψιμο μπορούν να γδάρουν τον άνθρωπο.

• Ένα ζευγάρι κουνέλια μέσα σε δέκα χρόνια θα μπορούσε ν' αποκτήσει 70.000.000 απογόνους, αν φυσικά δε σφάζαμε κανένα από αυτά.
  • Στο Λονδίνο υπολογίζεται πως βρέχει 178 μέρες το χρόνο,δηλαδή,τις μισές και μία παραπάνω.
  • Το διαμάντι όταν καεί, εξαφανίζεται εντελώς,δηλαδή, δεν αφήνει στάχτη.
  • Τα επτά θαύματα του κόσμου είναι:

Η πυραμίδα του Χέοπα στην Αίγυπτο,ύψους 138 μέτρων
Ο Φάρος της Αλεξάνδρειας,ύψους 120 μέτρων
Ο Κολοσσός της Ρόδου.Τεράστιο χάλκινο άγαλμα του θεού Ήλιου.
Οι Κρεμαστοί κήποι της Βαβυλώνας.

Το άγαλμα του Δία, στο Ναό της Ολυμπίας,φτιαγμένο από τον μεγαλύτερο γλύπτη όλων των εποχών,το Φειδία.
Το Μαυσωλείο ης Αλικαρνασσού.
Ο Ναός της θεάς Άρτεμις στην Έφεσο.