[] école
αρχική σελίδα -pqge d'accueil

Πήγασος, ο δικτυακός τόπος του Ελληνικού Σχολείου Λιέγης

Pégase, le site de l'école hellénique de Liège

Καλώς ήρθατε !                                                                                        Bienvenue !

Παρουσίαση

Το σχολείο

Αρχές

Βιβλίο

Μαθητική γωνιά

Φόρουμ

Η γνώμη σας

Το σχολείο L' école

Το Ελληνικό Σχολείο Λιέγης (Τ.Ε.Γ.) στεγάζεται στο Collège Saint Barthélemy ,στη Λιέγη,rue Hors Château 31.
Συμπεριλαμβάνει:Νηπιαγωγείο,Δημοτικό Σχολείο,Γυμνάσιο και Λύκειο.Τη σχολική χρονιά που διανύ
ουμε(2005/2006) :

• Στο Νηπιαγωγείο διδάσκει μία νηπιαγωγός και το παρακολουθούν 20 μαθητές.
  • Στο Δημ. Σχολείο διδάσκουν τέσσερις (4) δάσκαλοι και το παρακολουθούν 80 μαθητές.
  • Στο Γυμνάσιο και Λύκειο διδάσκουν δύο καθηγήτριες και το παρακολουθούν 40 μαθητές.

Το σχολείο λειτουργεί κάθε Τετάρτη απόγευμα από τις 14:00 έως τις 18:00 και κάθε Σάββατο πρωί από 09:00 έως τις 13:00.Διδάσκεται κυρίως η ελληνική γλώσσα,αλλά και στοιχεία ελληνικής ιστορίας και πολιτισμού.

Οι βασικοί στόχοι του σχολείου είναι:

• Η καλλιέργεια και η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας.
  • Η ανάδειξη της ελληνικής πολιτισμικής ταυτότητας, αλλά και η ενίσχυση της αυτογνωσίας και της αυτοπεποίθησης των μαθητών.
  • Η προβολή και η διάδοση της ελλ. γλωσσας, της ελλ. παράδοσης και του ελλ. πολιτισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε:

• Για το  Νηπιαγωγείο με την κα Ιφιγένεια Χαλκίωτη τηλ:0494/067529
  • Για το Δημ. Σχολείο με τον κ. Μπατζογιάννη Στάμο τηλ: 04/2483214, email: stamosbat@skynet.be
  • Για το Γυμνάσιο -Λύκειο με την κα Βένα Κουβαρά τηλ:0474/261344

L' Ecole Hellénique de Liège (Secteur de la langue hellénique) se trouve dans le Collège Saint Barthélemy à Liège,Rue Hors Château 31.
Elle comprend:école Maternelle,école Primaire,Gymnase et Lycée. L' année scolaire actuelle (2005/2006):

• A l' école Maternelle une institutrice enseigne et 20 élèves participent.
  • A l' école Primaire 4 instituteurs enseignent et 80 élèves participent .
  • Au Gymnase et au Lycée deux professeur enseignent et 40 élèves participent.

L'enseignement est dispensé chaque mercredi après-midi de 14:00 à 18:00 et chaque samedi matin de 09:00 à 13:00. Il comprend principalement des cours de langue grecque et des éléments historiques et culturels.

Les objectifs principaux de l'école sont:

• La culture et l'enseignement de la langue grecque.
  • L' avancement de l'identité culturelle hellénique et ainsi que le renforcement de l'auto-connaissance et de la confiance en soi-même.
  • La projection et la propagation de la langue grecque ,de la tradition et de la civilation hellénique.

Pour plus de renseignements vous pouvez communiquer:

• Pour l'école Maternelle avec Ifigenia Chalkioti
    tel: 0494/067529
  • Pour l'école Primaire avec Batzoyannis Stamos tel: 04/2483214, email: stamosbat@skynet.be
  • Pour Gymnase et Lycée avec Vena Kouvara tel:0474/261344

Stamos Batzogiannis                                                                                                          Mise en page le23/02/2005