[] ελληνικο σχολειο Λιεγης - ecole grecque de Liege
αρχική σελίδα - page d'accueil

Πήγασος, ο δικτυακός τόπος του Ελληνικού Σχολείου Λιέγης

Pégase, le site de l'école hellénique de Liège

Καλώς ήρθατε !                                                                                        Bienvenue !

Παρουσίαση

Το σχολείο

Αρχές

Βιβλίο

Μαθητική γωνιά

Φόρουμ

Η γνώμη σας

Παρουσίαση Présentation

Ο Πήγασος είναι ο δικτυακός τόπος του ελληνικού σχολείου Λιέγης. Δημιουργήθηκε για να ενισχύσει τις προσπάθειες του σχολείου για διατήρηση και διάδοση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού.
Προσφέρει στους Έλληνες της Λιέγης πολλές πληροφορίες για την λειτουργία και τις δραστηριότητές του σχολείου,αλλά και χρήσιμες συνδέσεις στο Βέλγιο, στην Ελλάδα και απανταχού της γης όπου ζουν και δραστηριοποιούνται οι συμπατριώτες μας.
Παράλληλα προσφέρει στους μαθητές του σχολείου τη δυνατότητα να σπουδάσουν την ελληνική γλώσσα, την ελληνική ιστορία και τον ελληνικό πολιτισμό στο σπίτι τους,όταν το επιθυμούν,σύμφωνα με τον ελεύθερό τους χρόνο και χωρίς καμία υποχρέωση.
'Οραμά του να μεταμορφώσει το ελληνικό σχολείο σ'ένα μικρό αλλά ζωντανό και δραστήριο πολιτισμικό κέντρο,όπου θα συνγκεντρώνονται και θα δραστηριοποιούνται όλο και περισσότεροι 'Ελληνες.
Σας καλούμε να στηρίξετε και ν'αγκαλιάσετε τον Πήγασο βοηθώντας τον να πετάξει ψηλά,αλλά και να γίνει περισσότερο λειτουργικός και χρήσιμος.

Pégase est le site de l'école hellénique de Liège. Il est conçu pour renforcer les efforts de l'école à propos de la conservation et la propagation de la langue et de la culture hellénique.
Il offre aux Grecs de Liège plusieurs informations à propos du fonctionnement et des activités de l'école ainsi que des liens utiles ici en Belgique,en Grèce et dans le monde entier où ils vivent et où s'activent nos compatriotes.
Simultanément il offre aux élèves de l'école la possibilité d'étudier la langue,l'histoire et la culture hellénique à la maison,quand ils le veulent,selon leur disponibilité et sans contraintes scolaires.
Sa vision est de transformer l'école hellénique en un petit mais vivant et actif centre culturel hellénique où ils se rassembleront et où s'activeront de plus en plus de Grecs de Liège et d'ailleurs.
Nous vous invitons à soutenir et à aider Pégase,  à participer activement et à nous envoyer votre avis et vos conseils pour qu'il puisse voler plus haut et pour qu'il devienne plus fonctionnel et utile.

Stamos Batzogiannis                                                                                                          Mise en page le 04/03/2010